Спасибо за сообщение!
Мы свяжемся с Вами в ближайшее время
Мы свяжемся с Вами в ближайшее время

генеральний директор інвестиційної компанії

Concorde Capital

05

січень 2014

18:03

Ігор Мазепа: “Ми вже проходимо дно”

Голова ІК Concorde Capital – про тренди української економіки, ринок Forex та своє джерело оптимізму

Forbes зустрівся з інвестиційним банкіром, головою компанії Concorde Capital Ігорем Мазепою за кілька днів після «чорного понеділка» – обвалу фондових індексів на міжнародних ринках, який експерти порівнюють із предтечею фінансової кризи 2008 року.

Ігор Мазепа реагує на міжнародну турбулентність стримано – його бізнес зараз не пов’язаний із ризиковими операціями, тому падіння біржових котирувань не позначиться драматично на Concorde.< /p>

Тим часом банкір має інші приводи для занепокоєння. Мазепа – один із найвпливовіших фінансистів країни, який провів завидну для України кількість успішних угод, і пов’язаний у тому числі товариськими відносинами та багаторічним партнерством із першими особами держави.

Але фактично бездоганному реномі Мазепи у ділових колах загрожує нещодавній великий скандал у США: Concorde потрапив до списку фігурантів у справі про маніпуляції на фондовому ринку з використанням інформації хакерів.

В інтерв’ю Forbes Ігор Мазепа розповів про свій погляд на події в США, розвиток української економіки, і пояснив, чому сьогодні – найкращий час, щоб купувати активи у США Україні.

Як ви зустріли «чорний понеділок» і як оцінюєте перспективи впливу подій на закордонних фондових ринках в Україну?

Ми зараз не перебуваємо в жодних ризикових позиціях за кордоном, тому значно події на світових фондових ринках на нашу діяльність не вплинули. Але волатильності та нервозності на ринках додали.
Наслідки подій для України будуть пов’язані з продовженням падіння цін на сировину. За останні два місяці за деякими товарними групами воно було наступним: карбамід у липні коштував $300, а зараз – $265. Виходить -10% вартості. Кукурудза коштувала $430, а подешевшала на 15%. Пшениця втратила в ціні 18%. Руда – впала на 25%. Сталевий сляб – на 10%. Це – основні експортні товари для України.
У першому півріччі 2015 року експорт уже впав на $10 млрд, з них $5 млрд ми втратили внаслідок зупинення низки підприємств у Донецькій та Луганській областях, а решта – через зниження цін на сировину на зовнішніх ринках. Також падіння експорту впливає скорочення промислового виробництва. У першому кварталі він знизився на 18%. Другий квартал дав зниження на 14%. Це говорить про те, що ми все ще нижче за нуль, але найнижча точка вже пройдена.
Падіння ВВП за підсумками 2015 року становитиме, швидше за все, близько 10%, що дуже болісно. Ці макроекономічні показники впливають на життя всіх громадян України.

Будь ласка, поясніть, що саме у понеділок, 24 серпня 2015 року, спровокувало обвал фондових індексів?

Пояснити те, що відбувається, можна за допомогою психологічних теорій, які показують, як колективно гравці на ринку схильні або до паніки, або до ейфорії. Адже всі знали, що економіка Китаю сповільнюватиметься. І що багато приватних інвесторів вклали гроші у фондовий ринок, без експертизи та без розуміння, а що ж це за бізнес

Ситуація з обвалом азіатських ринків нагадала мені 2007-й і першу половину 2008 року, коли українські компанії робили презентації по всій Європі, фокусуючись у тому числі на роздрібному сегменті. Коли, припустимо, водії таксі в Штутгарті купували українські цінні папери, а в будь-якому німецькому, австрійському чи швейцарському журналі можна було побачити інвестиційні дослідження – у тому числі нашої компанії, а також наших західних колег – з фондового ринку України та інших ринків, що розвиваються. br />
Це свідчить, з одного боку, у тому, що культура інвестування у країнах дуже розвинена, з другого – що ринок було істотно перегрітий. Щоб інвестувати у цінні папери, люди несли останні гроші, забирали депозити з банків, брали кредити чи просто позичали у родичів. Подібна ситуація завжди додатково посилює падіння фондового ринку. Відбувається ефект доміно, все руйнується.
Схожа ситуація сталася і в Китаї, а також в інших азійських країнах у «чорний понеділок».

А в п’ятницю, напередодні обвалу, з якою ймовірністю можна було передбачити драматичний розвиток подій? Адже прогнози про майбутню нову кризу звучали давно…

У п’ятницю до цього, так само як і кількома місяцями раніше, було очевидно, що будь-яка «сірник», кинута в це «вогнище», матиме суттєвий ефект. Сірником стали дослідження деяких аналітиків про те, що економіка Китаю сповільнюється ще більше. В результаті виникло загальне негативне тло, на якому нестабільність відчула вся країна, мільйони інвесторів, які вклали у фондовий ринок у тому числі і свій майбутній заробіток.
Ситуація в Азії перекинулася на європейські та американські ринки, хоча вони й так падали п’ять тижнів поспіль. На це падіння додатково вплинула

Написати повідомлення