листопада 2015
Чому Україна схожа на таксиста, котрий водить старі «жигулі». Колонка інвестбанкіра Ігоря Мазепи
Уявіть собі світ, де наша країна – це таксист, який заробляє життя візництвом на старих “жигулях”, які дісталися у спадок від дідуся. Окрім іржавої машини він отримав у спадок багато шкідливих звичок (по-нашому, корупція). Через шкідливі звички він часто хворіє, та й особливо заробляти не може – хороші клієнти якось не сильно хочуть сідати в іржаву та прокурену машину. Доводиться багато їздити, щоб якось зводити кінці з кінцями. До того ж, він набрав стільки боргів, що йому ось уже два роки ніхто в борг не хоче давати.
У цьому умовному світі у таксиста є сусід по сходовій клітці – господар найближчої бензоколонки, який вважає таксиста своїм братом. Демонструючи свої почуття братів, сусід навіть вирішив йому грошей позичити в той час, коли ніхто вже цього не робив. Але позичив ненадовго, і з умовою взаємної братерської симпатії. Але якось взаємності не вийшло, і цей сусід побив таксиста – так, що він не може сидіти за кермом стільки часу, як раніше. А тут треба повертати борги…
Що ж робити? Продати свій “жигуль” для виплати боргів та повністю втратити можливість заробляти? На щастя, у сусідньому кварталі, знайшовся банкір (умовно назвемо його МВФ), який запропонував дати таксисту ще у борг, і домовився зі своїми друзями, щоб вони не вимагали від таксиста боргу ще кілька років. До того ж банкір змушує таксиста позбутися шкідливих звичок і не витрачати більше, ніж той заробляє. Так ось, підлікувавшись і підрихтувавши свою машину на гроші банкіра, а також кинувши курити і почистивши салон своїх “жилулів”, таксист отримав можливість возити більш примхливих, але щедріших клієнтів із сусіднього кварталу. Ці ж клієнти, побачивши у таксисті перспективу, знайшли йому грошей для покупки іномарки (нехай у реальному світі це будуть інвестиції в українську економіку). Нова машина дозволила йому не тільки скоротити витрати бензину, але й отримати елітних клієнтів. Таким чином, через деякий час, таксист легко розрахувався з банкіром і його друзями, що повірив у нього, повернув інвестиції в свою іномарку і купив собі нову, прямо з салону. Загалом вийшов на новий рівень життя.
Ось якось так має виглядати перспектива України після того, як за допомогою МВФ їй вдалося реструктуризувати міжнародні позики. Від реструктуризації боргів, ми отримаємо економію у розмірі 4,6 млрд. доларів лише цього року, і ще 8,8 млрд. доларів у наступні три роки. Так, уряд переконав кредиторів, що нам потрібна відстрочка, що ми готові до реформ і здатні сповна повернути всі борги через деякий час. Так, ми отримали від кредиторів і співчуття, і довіру, і кредити, але на їхнє повернення і найкраще життя нам потрібно буде набагато більше грошей – для модернізації нашої економіки. Новий рівень – це залучення дорожчого і найвибагливішого акціонерного капіталу. І нам не тільки потрібно позбутися шкідливих звичок, а й повірити в себе, показати нашу перспективність – змінити інвестиційний клімат.
Отже, найважливіше, що дає нам закінчення боргової операції – це можливість розпочати нашу кредитну історію, та й наше життя, з чистого аркуша. Тобто Україна знову може стати надійним позичальником на міжнародному ринку, оскільки ярлик країни-банкрута, який з’явився у нас ще влітку 2013 року, практично знято. І ми не можемо згаяти цей шанс, інакше ярлик банкрута приклеїться до нас назавжди.
А що ж сусід по сходовій клітці – спитайте ви. Він не захотів відкладати повернення боргу, пояснюючи це тим, що він особлива, найближча таксисту людина. Та й до того ж він і так уже пішов на поступки таксисту – відучора він продає йому бензин без націнки до ціни інших бензоколонок. Сусід навіть пішов скаржитися банкіру – мовляв, ненадійний товаришу, цей таксист. Але не тут було – банкір і його друзі вирішили, що сусід нічим не кращий за них – або він з ними допомагає таксисту, або нехай іде до суду вимагати погашення боргу. А там таксист ще йому й зустрічний позов пред’явить – за завдання тілесних ушкоджень.
Генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital,
голова правління Бізнес-ради “Ціна держави” Ігор Мазепа