лютого 2022
Ігор Мазепа, Генеральний директор Concorde Capital, ділиться коментарями своєї команди аналітиків про події на ринках сировинних товарів 7 січня-4 лютого
Ігор Мазепа, Генеральний директор та засновник інвестиційної компанії Concorde Capital, ділиться коментарями своєї команди аналітиків про події на ринках сировинних товарів 7 січня-4 лютого.
Зокрема на думку аналітика, Concorde Capital Дмитра Хорошуна, ціни на сировину зростали 07 січня – 04 лютого. При цьому фундаментально ринки сильні (проблеми із пропозицією на тлі сильного попиту), на думку Goldman Sachs, спостерігається дефіцит багатьох видів сировини. Ризики загострення протистояння Україна-РФ (зниження пропозиції природного газу, енергетичного вугілля, нафти, пшениці, паладію, алюмінію) також штовхали ціни нагору.
Проте інфляція, зокрема сировинна, не подобається центральним банкам, найпотужнішим гравцям фінансових ринків. Ми вважаємо, що жорсткість монетарної політики призведе до охолодження сировинних ринків протягом 2022 р. Вже 24-25 січня, напередодні засідання ФРС США, відбулася репетиція: «індекс страху» (волатильність ринку акцій США) сильно зростав усередині денних торгів, що супроводжувалося просідання цін на нафту.
Графік 1. Волатильність ринку акцій у США (S&P 500) та ціни на нафту Brent, внутрішньоденний графік
Таблиця 1. Чорна металургія
У чорній металургії спостерігалося зростання. Ціни на ЗРС (спот у Китаї) зросли на 15,2%, ціни на сталь (FOB Україна) підскочили на 12-14%, коксівне вугілля подорожчало на 14,8%. Таким чином, у січні ціни на сталь відштовхнулися від локального мінімуму, але наскільки впевненим і тривалим буде зростання, поки що сказати складно.
Серед факторів, що сприяють подорожчанню сталі – зростання собівартості (ті ж ціни на ЗРС, вугілля, електроенергію, природний газ), а також очікування сприятливого ефекту від економічного стимулювання в Китаї.
Але 31 січня, вже після того, як Китай пішов на тижневе святкування Нового року, ф’ючерси на ЗРС впали на 7% на заявах китайської влади про намір боротися зі спекуляціями сировиною. Інфляція справді дуже не подобається багатьом гравцям, і центробанки мають усі ресурси для охолодження ринків сировини. Щоправда, побічним ефектом може бути обвал фінансових ринків та уповільнення світової економіки. І центробанки, можливо, обережно підходитимуть до посилення, тим самим ризикуючи ще більше втратити контроль над інфляцією.
Графік 2. Ціни на сталь та ЗРС в Китаї
Таблиця 2. Енергетична сировина
Нафта впевнено дорожчала, ціни марки Brent досягли 93,3 дол./бар. зростання за 4 тижні становило 14,1%. Основні причини – перебої з постачаннями (обстріли в ОАЕ, вибух на нафтопроводі Ірак-Туреччина, заморозки на півдні США), а також ризики перебоїв у майбутньому (напруженість між Україною та РФ). Також тисне те, що багато країн OPEC+ видобувають менше максимально дозволених обсягів – це результат нестачі інвестицій та вільних для збільшення видобутку потужностей. Найближчими тижнями можливе подальше зростання (згадуються рівні 100 і 120 дол./бар. для Brent), особливо якщо загостриться ситуація навколо РФ.
Але ми, як і раніше, чекаємо падіння цін на нафту Brent нижче 85 дол./бар. протягом 2022 р. через посилення монетарної політики ФРС США та інших центробанків. Падінню цін на нафту також можуть сприяти збільшення обсягів видобутку (Іран, США) та продаж додаткових обсягів стратегічних запасів (США).
Ціни на енергетичне вугілля в Європі підскочили на 30,5% за 4 тижні, один із факторів – ризики перебоїв із постачанням природного газу з РФ у разі нападу на Україну. Також продовжує відіграватись фактор заборони Індонезією експорту енергетичного вугілля. Попит, зокрема, в Азії залишається сезонно високим.
Ціни на природний газ у Європі залишаються надзвичайно високими, але за останні 4 тижні коливання були відносно помірними. Ціни в Азії знову впали нижче за європейські, і азіатські покупці (зокрема, Китай та Японія) збираються перепродавати зафрахтовані кораблі зі зрідженими газом до Європи. Цим перепродажам сприяють США, які взяли на себе місію зниження ризиків для європейських споживачів у разі проблем із постачанням із РФ.
Графік 3. Ціни на природний газ
Таблиця 3. Агросировина
Агропродукція переважно подорожчала за 4 тижні (до 6%), хоча пшениця для експорту з України подешевшала на 4,8%. Однією з тем для ринку агропродукції стало ймовірне збільшення попиту та цін через привабливість виробництва біопалив на тлі нафти, що дорожчає. Також обговорюється як фактор зростання цін (зокрема на пшеницю) ризик війни між Україною та РФ. Дефіцит мінеральних добрив (результат високих цін на газ) може спричинити подальше подорожчання агропродукції.
Таблиця 4. Дорогоцінні метали
Ціни на золото встояли (невелике зростання на 0,7%), незважаючи на черговий стрибок реальної доходності казначейських облігацій США (28 базисних пунктів). Один із чинників стабільності цін на золото – геополітична напруженість навколо РФ.
Ця ж напруженість була важливою причиною стрибка цін на паладій на 18,5% – частка РФ у світовому видобутку цього металу становить понад 40%. Ціни на платину також помітно зросли (6,9%), на відміну від цін на золото та срібло.
Монетарна політика центробанків особливо важлива для золота: ціни сильно просіли після завершення засідання FOMC ФРС США 26 січня, і протягом 2022 р. ймовірно подальше падіння.
Графік 4. Ціни на дорогоцінні метали
Таблиця 5. Промислові метали
Промислові метали дорожчали, важливим чинником було стимулювання економіки Китаю. Зокрема ціни на нікель зросли на 10,9% на тлі низьких запасів цього металу. Пропозиція нікелю не встигає за попитом, що залишається високим (зокрема, для електромобілів). Але виробники нікелю знаходять шляхи для збільшення обсягів: 24 січня ціни на нікель впали на 7% на новини про збільшення поставок нікельової сировини з Індонезії до Китаю.
Також 24 січня на зниження цін зіграв фактор загальної волатильності на фінансових ринках напередодні засідання ФРС США.
Другим за зростанням цін за 4 тижні був алюміній, 5,5%, і тут також відіграв роль ризик загострення ситуації навколо РФ, важливого виробника цього металу. Ще один фактор зростання цін на алюміній – ковидні обмеження в Китаї, частка якого у виробництві цього металу перевищує 50%. Ціни на алюміній близькі до максимумів пам’ятного 2008-го, і Goldman Sachs прогнозує стрибок до 4 тис. дол./т (+26% до поточних рівнів) протягом 12 місяців.
Графік 5. Ціни на промислові метали
Данные: Bloomberg, Металл Эксперт, АПК-Информ